Koronavirüsten korunma yollarına artık hepimiz hakimiz. Bildiğiniz üzere en önemli önlemlerden biri el temizliğine dikkat etmek. Elleri en az 20 saniye boyunca sabunla yıkamak, el hijyeni için önerilen uygulama olsa da el yıkama imkânı olmayan yerlerde dezenfektanlardan ve kolonyalardan yardım alabiliyoruz.

El Temizliği Neden Önemli?
Koronavirüs, solunum yolu ile vücudumuza girmenin yanı sıra temas edilen yüzeylerden ellerimize de geçebiliyor. Eller; ağza, buruna ya da gözlere temas ettirildiğinde ise virüs, vücuda girebiliyor. El hijyenine dikkat edildiği takdirde de elde olması muhtemel virüsler yok edilebiliyor.

Dezenfektan ve Kolonya Virüslere Karşı Neden Etkili?
Virüsten korunmak için yardım alınan kolonya ve dezenfektanın hijyeni nasıl sağladığını anlamak için öncelikle su ve sabunla el yıkamanın mikropları nasıl yok ettiğine bakmak gerekiyor.
Koronavirüs dâhil bazı virüslerin çevresinde bulunan ve yağ moleküllerinden oluşan zar, virüslerin genetiğini koruyor. Bu zar hasar gördüğünde ise virüslerin genetiği bozuluyor ve enfekte etme özellikleri genellikle kayboluyor. Sabunun yağ çözme özelliği, virüslerin dışını kaplayan bu çeperi çözdüğü için de onların zararlı etkilerini yok edebiliyor. Dezenfektanlar ve kolonyalar da içerdikleri alkol sayesinde virüsleri benzer şekilde etkisiz hale getirdiklerinden el temizliğinde kullanılabiliyorlar.

Geleneksel Misafirperverlikten Koronavirüsten Korunmaya
Yüzyıllardır Türk misafirperverliğinin simgelerinden biri olan geleneksel kolonya, Covid-19 salgını ile birlikte virüsten korunmanın önemli araçlarından biri haline geldi. %80 alkol içeriğine sahip kolonyalar, hoş kokuları ve ferahlatıcı etkilerinin yanı sıra, artık dezenfektan vazifesi de görüyorlar.

Yeditepe Hastanesi el dezenfektanı kullanma rehberi

AA’dan konuyla ilgili bir haber

Sepetiniz

Cart is empty

Toplam Tutar
₺0.00
Uygula
0