Bir dezenfektan, spor olmayan veya vejetatif durumda patojenik mikroorganizmaların büyümesini tahrip eden veya üremelerini engelleyen kimyasal bir maddedir. Mikroorganizmalar; virüs, bakteri, alg, mantar gibi gözle görülemeyen organizmaları kapsamaktadır. Dezenfeksiyon işlemi, sterilizasyon demek değildir. Dezenfektanlar kesin olarak tüm organizmaları öldürmez, ancak mikroorganizmaları sağlığa veya bozulabilir malların kalitesine zarar vermeyen minimum bir seviyeye düşürür.

Dezenfektanlar, hijyen sağlanması ve mikroorganizmaların uzaklaştırılması amacıyla; eşyalar ve aletlere, yüzeylere ve cilde uygulanır. Kullanım yerlerine göre; yüzey, ortam, el ve cilt dezenfektanları olmak üzere farklı dezenfektan türleri vardır.

El dezenfektanları, sıvı dezenfektan ve jel dezenfektan formlarında üretilmekte ve kullanıma sunulmaktadır. Etki açısından aralarında fark bulunmayıp, tüketiciler kullanım açısından hangisini daha uygun bulduklarına göre tercih yapabilirler. Dikkat edilmesi gereken husus; kullanılacak dezenfektanın en az %65 ve üzeri alkol ihtiva etmesidir.

Covid-19 salgınının yayılımının devam ettiği bugünlerde, dezenfektan kullanımı da yaygınlaşmıştır. Gün içinde mümkün olduğunca elleri sık sık sabun ve suyla yıkamak öncelikli korunma şeklidir. Ancak, su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda, dezenfektanlar imdada yetişirler. Öte yandan, dezenfektanların aşırı kullanımı, ciltte tahrişe yol açabilir. O nedenle, gliserin türü nemlendirici ve yumuşatıcı içeren dezenfektanların kullanımı önerilmektedir. Ellere dezenfektan uygulandıktan sonra, hiçbir yere dokunulmadan ve kuruması için havada sallamadan, ellerin kendi halinde kuruması beklenmelidir.

Mikroorganizmaların var olduğu veya olabileceği canlı ve cansız tüm yerler temizlenmelidir. Özellikle diğer insanlar ve eşyalar ile temasın arttığı ortamlara girerken, cebimizde veya çantamızda dezenfektan bulunması ve kullanılması etkili bir korunma tedbiri olacaktır. Mağazalar, işyerleri, taşıt araçları, yeme-içme işletmeleri, oteller, vb mekanlarda dezenfeksiyon istasyonları bulundurulması da önem arz etmektedir.

Konu hakkında, aşağıdaki web sitelerinden de ayrıntılı bilgi edinilebilir.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden bir makale

Kimya Mühendisleri Odası’ndan bir makale

Sepetiniz

Cart is empty

Toplam Tutar
₺0.00
Uygula
0