“Dezenfektan ve kolonya, koronavirüsten korur mu?” sorusunun cevabına pek çok insan “evet” yanıtını verebilir. Dezenfektanların farklı türdeki virüslerin sayılarını önemli ölçüde azalttıkları araştırmalarla belgelenmiş durumda. Fakat bu noktada tercih ettiğiniz dezenfektan ve kolonyanın içeriğinin de oldukça önemli olduğunu unutmamak gerek. Çünkü içeriği güçlü olmayan ürünler, koronavirüsü yok etme konusunda başarılı olamayabilirler.

İster kolonya ister el dezenfektanı tercih edin, öncelikle dikkat etmeniz gereken güvenilir bir marka tarafından üretilmiş ürünleri kullanmak olmalı. Sonrasında ise tercih edeceğiniz ürünlerin içerdiği alkol türleri ve alkol oranlarını incelemelisiniz.

El dezenfektanları alkollü ve alkolsüz olmak üzere ikiye ayrılıyor. Alkolsüz dezenfektanların içeriğinde bulunan madde, virüslerde azalma sağlasa da alkollü dezenfektanlar kadar etkili değiller. Bu nedenle içeriğinde en az  % 65 oranında alkol bulunan alkol bazlı el dezenfektanı almak, virüsleri yok etme konusunda daha doğru bir tercih olabilir. Bu oran %80’e kadar çıkabilir ve 65-80 aralığında, ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Ancak, %80’den daha fazlasının ilave bir faydası olmayacaktır.

El dezenfektanı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise el antiseptiklerinin son kullanım tarihi. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünleri almamalı ve açtığınız el dezenfektanını ambalajında yazan süre içerisinde kullanmalısınız. Aksi takdirde dezenfektan içerisindeki alkol uçabilir ve bu da virüsleri öldürme üzerindeki etkisini azaltabilir. Ayrıca el dezenfektanlarını kesinlikle koklamamanız gerektiğini de belirtelim. Dezenfektanların içerisindeki maddeler, solunum yolu için zararlı olabilir.

Kullanım kolaylığı açısından tercihinize göre; sıvı el dezenfektanı veya jel el dezenfektanı tercih edebilirsiniz. Büyük ambalajlarda alıyorsanız, kullanım sonrası ambalajın içinde fire ürün kalmaması için sıvı formu tercih edebilirsiniz. Her bir kullanımdaki dozu iyi ayarlamak sizin için önemliyse, jel dezenfektanları sizin için daha pratik bir çözüm olabilir.

Eğer alkol bazlı el dezenfektanına ulaşamıyorsanız, bu noktada dezenfektan olarak kolonya tercih etmek de sağlıklı bir seçim olabilir. Kolonyalarda ise 80 derece alkol içeren ürünler uzmanlarca önerilmekte. Tabii bu noktada, el dezenfektanlarında olduğu gibi küçük ama önemli bir noktanın altını çizmekte fayda var: Kolonyanın kapağının açık bırakılması, alkolün uçmasına neden olabilir. Alkol uçtuğunda ise kolonya, dezenfekte etme görevinde başarılı olamayabilir.

İlgili makale

Sepetiniz

Cart is empty

Toplam Tutar
₺0.00
Uygula
0